ZOUBKOVÁ VÍLA

Děti si zaslouží speciální přístup

Pojďme se spolu podívat, jak o zoubky pečovat a co nás v zubní ordinaci čeká

Máme dohodu se zoubkovou vílou, dostali jsme za úkol naučit děti správně pečovat o zoubky, aby zůstaly krásné a zdravé.

Paní doktorka zoubky spočítá, jestli už všechny vyrostly a zjistí zda se nějaký neschovává. Děti mají mít 20 mléčných zoubků.

Každý zoubek pořádně ze všech stran zkontrolujeme pomocí malého zrcátka, světýlka a pátradla.

Děti na návštěvu zubní ordinace předem a hravou formou připravte, určitě je nestrašte žádnými negativními předsudky, které možná sami máte z dětství. Přečtěte si článek na našem blogu, jak s dětmi komunikovat před ošetřením a návštěvou v zubní ordinaci, jak je pravdivě informovat, ale současně nestresovat a pokud je již nutný zákrok, jak vše nacvičit tak, aby to dítě zvládlo s úsměvem.

Abychom poznali, jestli se mezi zoubky neschovávají kazíky, vyfotíme je na malou destičku a obrázek uvidíme na počítači.

Zdravé zoubky jsou hlavně čisté zoubky, každé ráno i večer vyženeme všechny kazizubky kartáčkem.

Kazizubky mají rády sladkosti a tak si pamatujte, že po mlsání je dobré se napít čisté vody a večer zoubky pořádně vyčistit!.

S dítětem můžete natrénovat, jak prohlídka v ordinaci bude probíhat. Dítě si položte hlavičkou do klína, jelikož vyšetřujeme a ošetřujeme děti v leže, aby bylo vyšetření důkladné a případné ošetření bezpečné. Do pusinky si posvítíme světlem - sluníčkem - doma vyzkoušejte baterku, nebo čelovku :-) používáme zubní zrcátko, to nahradíte lžičkou, kterou poťukáte na zoubky a spočítáte. Pokud k nám chodíte na ošetření i Vy, vyžádejte si od nás starší zrcátko a využijte jej doma na nácvik i kontrolu.

Na dentální hygieně s rodiči natrénujete jak správně zoubky čistit, naučíte se používat mezizubáčky, malé kartáčky do mezírek. To jsou totiž největší schovávačky pro kazizubky.

Při dentální hygieně zoubky osprchujeme ze všech stran. Za odměnu pak dáváme jahodovou šlehačku, která zoubky ochrání a zpevní, aby byly silné a zdravé.

Zoubky rostou postupně, nejdřív přední, později zadní, ve stejném pořadí se pak i vyměňují za dospělácké zuby. Mléčné zoubky se vytlačí a to je práce pro zoubkovou vílu.

Děti nejsou stejné a každému vyhovuje něco jiného, jen Vy víte co Vašemu dítěti pomůže zvládnout ošetření nejlépe. Pokud máte doma zvědavce, kterého uklidní, že ví kam jde, ukažte mu fotky ordinace i ošetřujících. Dítě pak cítí větší bezpečí a jistotu, když se předem seznámí s prostředím. Každá maličkost, která pomůže navázat pozitivní vztah a důvěru je důležitá pro spolupráci a pohodové ošetření.