PROSMILE JE ZELENÝ

03.06.2021

Krásná a uklidňující zelená je barva, která je spojená s naší ordinací. Není to jen barva, ale i náš postoj k přírodě, ekologii, odpovědnosti a udržitelnosti. Ve zdravotnickém zařízení, které je svázáno řadou předpisů bylo těžké si najít možnosti, kde bychom mohli být "zelení", ale povedlo se nám to :-)

Sterilizace a dezinfekce

Používáme komplexně propracovaný systém dezinfekčních přípravků od německého výrobce Durr, jež patří k nejúčinějším a zároveň nejbezpečnějším na trhu. Všechny desinfekční prostředky jsou biologicky odbouratelné.

Pokud to je možné, dáváme přednost parní vakuové sterilizaci, všechny nástroje jsou před procesem sterilně chirurgicky zabaleny, tím jsou dlouhodobě chráněny a nemusí se denně opakovaně sterilizovat, pokud se nepoužijí. Sterilní obaly před použitím rozdělíme na papír a folii, chráníme tím jak životní prostředí, tak vlastní nástroje a hlavně pacienty, pro které je tento systém nejbezpečnější.

Používáme výhradně ekologické úklidové prostředky od firmy Ecover a Frosch. Využíváme systém barevných nanovláknových utěrek, které po každém použití pereme a tím minimalizujeme nadbytečnou chemii, to platí pro leštění skel, umyvadel apod., na vše důležité v ordinaci se musí použít dezinfekce :-)

Využíváme sílu přírodního plynu ozonu, nebo také aktivního kyslíku, jehož dezinfekční účinek je několikanásobně vyšší než běžná chemická dezinfekce na bázi chloru. Navíc, nejenže je ozon schopen likvidovat viry, bakterie a houby, ale je také ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Ozon - O3 při reakci s okolním prostředím uvolní jeden atom kyslku a z celé molekuly ozonu pak zůstane zase jen kyslík O2. My máme jistotu, že ozon, jako plyn se dostane opravdu všude, i do těch nejmenších spár.

Jdeme do detailů...

Spotřební materiál

Kelímky pro pacienty používáme z ekologické produkce, většinou papírové, ale pokud se Vám dostane do ruky "zelený plastový", tak je z rozložitelného materiálu, (bioplast) hlídáme si výrobce i dodavatele.

Papírové ručníky i toaletní papíry EcoNatural jsme vybrali od firmy Lucart, je to skvělý systém, který využívá celulozová vlákna z nápojových kartonů a celý proces recyklace a výroby je maximálně ekologický.

Rukavice volíme nitrilové, ne klasické latexové, jsou šetrnější k pacientům (alergie na latex je poslední dobou na vzestupu) i k přírodě. Našli jsme společnost Beesure, která má ekologické nejen své produkty - rukavice, kofferdamy (blány na izolaci zubů, které používáme při ošetřování) a ústenky, ale i celá jejich výroba podléhá nejpřísnějším kritériím.

Třídíme odpad - normální věc doma, nebo v kanceláři, ale u nás to musí být velmi pečlivé, vzhledem k tomu, že odpad od pacientů patří do "infekčního" a "nebezpečného" odpadu, přesto se nám podařilo najít si cesty, abychom třídili co nejvíce, papír odkládáme do použitých papírových tašek z Rohlíku (celý tým je nosí do práce), plasty i sklo jsou samozřejmostí, zapojili jsme se do programu ekologické recyklace tonerů od HP.

Jako hlavního dodavatele dentálního materiálu, jsme vybrali společnost Henry Schein, Inc., která byla oceněná institutem Ethisphere jako jedna z nejetičtějších na světě.