BEZPEČNÁ ORDINACE

25.06.2020

Z koronavirové pandemie jsme se ponaučili a postavili jsme se ještě zodpovědněji k pojetí bezpečnosti. Investovali jsme do koncepčních opatření, které eliminují jakékoliv riziko pro ošetřující a hlavně pro naše pacienty. Nejedná se pouze o koronavirus, ale i o chřipkové viry a bakterie, které se mohou šířit vzduchem.  Aerosol v zubní ordinaci vzniká při jakémkoliv ošetření a proto je naším cílem jeho minimalizace a deaktivace. Máme vypracovaný celý komplex provozních opatření, tzv. infection control.

Infection control

Před vlastním ošetřením je první krokem na křesle výplach úst speciální ústní vodou s aktivním kyslíkem a desinfekcí. Aktivní kyslík je účinný zejména na viry (deaktivuje koronavirus), desinfekce chlorhexidin je určená do dutiny ústní, ve stomatologii se používá desítky let a běžně jí obsahují ústní vody. Jeho účinek je postavený na tom, že zastavuje aktivitu pouze patogeních mikroogranismů. Dutina ústní je totiž doslova džungle plná různých bakterií a většina nám prospívá, proto musíme volit účinnou, avšak šetrnou metodu. Ústní voda, ve které je obsažen chlorhexidin obsahuje současně směs bylinek, které podporují účinek a chuťově vše vyvažují.

Další opatření již při ošetření nezaznamenáte, ale přesto to jsou ty nejdůležitější a nejefektivnější. Patří k nim přímé ovlivnění vznikajícího aerosolu. Do vody, která chladí zub při vrtání je přidán aktivní kyslík, tentokát s ionty stříbra, roztok je naprosto neškodný i při případném polknutí, ale pro viry je to smrtící kombinace. Stejnou kombinací, ale vyšší koncentrací jsou veškeré rozvody uvnitř křesla automaticky pročištěny i po každém pacientovi.

Máme posílený agregát na aktivní odsávání a tím eliminujeme vznikající aerosol přímo v místě jeho vzniku.

Pro jistotu ještě velmi intenzivně měníme vzduch v prostorách celé kliniky, pomocí rekuperace přivádíme čerstvý vzduch ze střechy do čekárny a z obou ordinací je vzduch naopak podtlakově odváděn, takže se cca každých 15 minut kompletně vymění. Používaná klimatizace má HEPA filtry a technologii nano-G, která na základě OH iontů deaktivuje viry a bakterie v ovzduší.

Současně je po celou dobu vzduch desinfikován uzavřenými germicidními lampami, využívají UVC záření, které je plně virucidní i baktericidní (zabíjí vše), ale abychom se mohli v prostoru pohybovat, jsou zářiče uzavřené, pouze do sebe nasávají vzduch a ten po deaktivaci opět vyfukují. Vzduch je zbavený choroboplodných zárodků, ale kvalitou nezměněný. Současně je celkově vzduch odsáván a přiváděn čerstvý ze střechy. Samozřejmostí je i co nejčastější větrání.

Jako poslední pojistku máme ozon. Každou noc celý prostor kompletně nafoukáme pomocí generátoru ozonu. Postupujeme tak, že po ordinační době a kompletní dekontaminaci ošetříme všechny místnosti, po rozpadu ozonu teprve přichází paní uklízečka a po pečlivém úklidu opět nechá prostor zaplnit ozonem. Ten se postupně rozpadne na kyslík a ráno máme jistotu 100% čistého prostoru. Ozon má plynné skupenství, jeho výhoda tkví v tom, že se dostane opravdu do všech skulinek a spár.

I přes veškerá opatření máme posílený desinfekční a sterilizační protokol.  Péči o nástroje jsme nezměnili, tu jsme měli vždy na nejvyšší úrovni, používáme chirurgické standardy. Nástroje po desinfekční lázni prochází důkladným mytím, osušené je balíme do speciálních folií, ve kterých jsou sterilizovány ve vakuovém autoklávu. Každý cyklus je automaticky kontrolován speciálním programem v přístroji a současně vkládanými ručními testy.

Maximalizovali jsme použití jednorázově balených materiálů a pomůcek, například si buď můžeme kápnout jednu kapičku z lahvičky se speciálním materiálem, nebo jej můžeme aplikovat z miniblistru, který použijeme jen na jednoho pacienta. Některé materiály je nutné míchat, zde pak využíváme uzavřené automíchatelné kartuše a na každou aplikaci vkládáme novou aplikační kanylu.

Vždycky jsme těmto typům dávkování a aplikace dávali přednost, ale nyní máme tímto způsobem vyřešené již všechny materiály. Bezpečnost je pro nás na prvním místě.