PÉČE O PRVNÍ DĚTSKÉ ZOUBKY

03.12.2021

Jakmile se miminku vyklube první zoubek, je správný čas jej začít čistit. Nejprve je dobré si vybrat správný kartáček, často doporučovaný silikonový prsťáček či otření zoubků gázou nebo plenou je opravdu nedostatečné. Zvolte jemný dětský kartáček, který má hustě osazená měkká vlákna s rovným zástřihem. Z naší zkušenosti můžeme doporučit Curakid nebo Smart od firmy Curaprox, případně z českých firem dětský kartáček od Herbadentu. Ostatní mají sice krásné obrázky, či zajímavě tvarovené rukojeti, ale vlákna spíše zraňují a nejsou ve většině případů vhodná ani k čištění u starších dětí, natož u kojenců a batolat.

Při zavádění rituálu čištění zoubků využijeme instinktivní snahu dětí si v tomto období dávat do pusy vše v dosahu a nabídneme kartáček, formou nápodoby a hry se s ním dítě nenásilně seznámí.

Důležitá je poloha dítěte, maličké děti přirozeně u čištění leží na zádech, u nejmenších dětí můžete využít přebalovací pult, nebo čistit zoubky na posteli, na sedačce, na zemi.....kdekoliv, kde máte dost prostoru, bezpečné místo a dobře uvidíte.

Nebojte se si do dětské pusinky sáhnout, předpokladem jsou samozřejmě čisté ruce, ale odtažením rtů a přidržením bradičky na zoubky lépe uvidíte a současně si jemně fixujete čelist a hlavičku a zabráníte případnému poranění, pokud se dítě nenadále pohne, a to že tohle malá batolata ovládají bravurně :-)

Zubní pasta je nositelem aktivních látek, které využíváme na posílení a ochranu skloviny zubů, ale pro samotné čištění je na začátku důležitější správně vybraný kartáček a zvládnutá pečlivá technika. Pravidlo čištění u dětí je, že na každém zoubku jemně zakoužíme kartáčkem cca 5-10x zvenku, poté na vnitřních ploškách a po vyklubání stoliček i zezhora žvýkacích plošek. Kroužky jsou opravdu miniaturní, opisují v podstatě kruh ve velikosti daného zoubku, což je jen pár milimetrů. Rodič drží kartáček lehce, ideálně jen mezi prsty, podobně jako tužku a netlačí na něj. Plak, který chceme ze zoubků odstranit je sice velmi uplívavý a lepivý, ale měkký, proto jde pouze o to dostat a naadaptovat vlákna kartáčku po celé ploše zoubku, setřít povrch, ale netlačit a nezraňovat!

U prvních zoubků se během prvního roku dítěte zubní pasta na kartáček nedává. Pastu zařaďte později, až dítě zvládne aktivně spolupracovat a vzniklou pěnu či přebytek pasty vyplivne. Existují i "pasty" určené pro nejmenší děti, u kterých nevadí spolknutí a není třeba ji z pusinky odstranit, ale ty nemají žádný vliv na povrch skloviny zoubků, mohou ulevit od podráždění dásniček, podpořit trávení apod. (např. Weleda), oblíbená pasta Jack'N Jill obsahuje z aktivních látek pouze xylitol, sladidlo, které je přírodní, omezuje vliv kariogenních bakterií (těch, které dělají zubní kaz), ale opět sama o sobě nějak ani nepomáhá zubům ani vlastnímu čištění, jakmile je zub mechanicky vyčištěný, nepotřebuje xylitol. Jiná situace nastává u starších dětí a tam, kde je již problém, ale to rozebereme v dalším článku.

Pokud chcete, můžete tyto podpůrné pastičky zařadit (obě mají složení velmi dobré a rozhodně s nimi neublížíte), ale v podstatě na samotné čištění nemají vliv, naopak podporují vznik slin (salivaci) a tím znesnadňují čištění vleže a nutí děti buď polykat, nebo plivat a prodlužují vlastní čištění.

Snažte se o co nejjednodušší a dlouhodobě nejudržitelnější cestu, chceme čištění zubů spíše usnadnit a zefektivnit. Takže poctivé čištění kartáčkem a ideálně i solo kartáčkem v bezpečné poloze pod kontrolou zraku, jednoduše, kvalitně. Pokud dítě dospěje do fáze, kdy chce opakovat vše co vidí u rodičů, můžete mu pak dát do ruky "vlastní" kartáček s malinkým množstvím pasty a nechat jej učit nápodobou. To je stejně důležitá součást nácviku návyku, ale není to čištění :-).

Klíčová je pravidelnost, základ je čistit ráno a večer před spaním. Pokud jsou zoubky správně vyčištěné, mohou být poté děti v noci kojené a nemá to vliv na vznik zubního kazu. Problém nastává tehdy, pokud se na zubu ponechá plak s cukry z potravy (nemusíte si hned představovat cukr jako takový, může to být ovoce, sušené ovoce, rohlík, těstoviny, kukuřičné křupky apod.) a do toho mateřské mléko, tam vzniká ideální živná půda pro specifické bakterie, které zapříčiňují vznik zubního kazu. Tyto bakterie využijí jednoduché cukry z potravy a mateřského mléka, zpracují je a vyloučí kyseliny - těmi se zoubek doslova naleptá, demineralizuje se povrch skloviny a tím, zjednodušeně řečeno, postupně vzniká zubní kaz. Zubní kaz se u dětských zubů rozvíjí velmi rychle, proto je potřeba opravdu pečlivé a hlavně pravidelné čištění již od prvního zoubku. Jak na děti od dvou let si řekneme v dalším článku.